fulltextové vyhledávání

No BackPack Day 2024
Seznam přijatých uchazečů PZ do 4G a 6G pro šk. rok 2024/2025
Vyhlášení voleb do školské rady
Volby do školské rady: zveřejnění kandidátů za "oprávněné osoby"
Vyhlášení voleb do školské rady
Volby do školské rady: zveřejnění kandidátů za "oprávněné osoby"

Úvod > O škole > Aktuality > Evropská unie v kostce

Evropská unie v kostce

Datum konání:
11.1.2024

Ve čtvrtek 11. ledna 2024 navštívila naši školu PhDr. Kateřina Marková, regionální koordinátorka informačních aktivit o Evropské unii z Eurocentra České Budějovice, s přednáškou Evropská unie v kostce.

PhDr. Kateřina Marková: EU v kostceLektorka realizovala svoji přednášku ve dvou stejných blocích. Nejprve 1. a 2. vyučovací hodinu pro třídy 2.A a žáky předmětu občanský a společenskovědní  základ volitelný ze 4.A. Po velké přestávce se přesunula do třídy 3.A, kde s EU seznámila nejen třeťáky, ale i žáky ze sekundy. Celkou akci připravil učitel Mgr. Luděk Korbel.

Cílem přednášky bylo jednak ucelené seznámení žáků s Evropskou unií a jednak informovat žáky o možnostech, kterak oni mohou vycestovat a zapojit se do různých aktivit EU a i o možnostech studentských brigád v zemích EU.

Obsahem bylo ucelené a přehledné seznámení s EU, s její historií, symboly, s jejími členy a celkové srovnání jednotlivých členských zemí po stránce rozlohy, počtu obyvatel i životní úrovně. Lektorka přehledně vysvětlila jednotlivé orgánu EU a jejich činnost. Seznámila žáky s jednotnou měnou EU - eurem. Neomezila se na strohý výklad, ale své vystoupení oživila kvízovými otázky nejen pro získání zpětné vazby, ale také otázkami na různé zajímavosti, kterými výklad zpestřila.

Druhou část věnovala aktivitám Eurocentra České Budějovice, zmínila funkci odborné knihovny i činnost v rámci Eurodesku – např. soutěže pro mladé  a různé další projekty. Pohovořila o  Evropském sboru solidarity a možnostech výjezdu dobrovolníků do zahraničí, o solidární projektech a možnosti získat financí pro vybraný studentský projekt.

Protože celá akce proběhla ve svižném tepu, vymezený čas cca 90 minut uplynul velmi rychle a žákům poskytl mnoho nových a zajímavých informací, ale také ucelené shrnutí jejich dosavadních znalostí z výuky ve škole.

prednaska-eu1.jpg

V posledních jedenácti letech  navštivili naši žáci centra Evropské unie celkem dvakrát.

O přednášce informovala čtenáře školního časopisu gymnazial i jeho redaktorka