fulltextové vyhledávání

No BackPack Day 2024
Seznam přijatých uchazečů PZ do 4G a 6G pro šk. rok 2024/2025
Vyhlášení voleb do školské rady
Volby do školské rady: zveřejnění kandidátů za "oprávněné osoby"
Vyhlášení voleb do školské rady
Volby do školské rady: zveřejnění kandidátů za "oprávněné osoby"

Úvod > O škole > Aktuality > Přednáška Globální a česká ekonomika

Přednáška Globální a česká ekonomika

Datum konání:
8.12.2023

Jan VejmělekV pátek 8. prosince 2023 navštívil naši školu Ing. Jan Vejmělek, Ph.D., CFA. Na našem gymnázium již přednášel v závěru školního roku 2021/2022 stejné téma jako letos a to Globální a česká ekonomika. Je absolventem naší školy z roku 1993.

U nás vystoupil jakožto jeden z lektorů projektu Experti do škol, což je akce, jejímž účelem je seznámit studenty středních škol s aktuálním ekonomickým děním z pohledu uznávaných českých ekonomů z řad vysokoškolských pedagogů a finančních odborníků. Cílem je přiblížit středoškolským studentům ekonomii v praxi a motivovat je ke studiu na vysokých školách s ekonomickým zaměřením. Oficiálním partnerem projektu je Česká národní banka. Projekt je podporován Radou vědeckých společností ČR a Nadací CERGE-EI.

Ve své přednášce, kterou vyslechli žáci 2.A a předmětu občanský a společenskovědní základ volitelný ze 4.A, se nejprve v úvodu krátce představil.

ekonomika1.jpgPoté objasnil pojem makroekonomická analýza a prognóza, seznámil žáky s důvody jejího vytváření bankou a uvedl, že je určena především potřebám samotné banky a jejích klientů.

Po tomto spíše teoretickém úvodu již přešel k charakteristice globální ekonomiky, což ilustroval na řadě grafů. Zaměřil se zejména na hospodářský růst, inflaci, vývoj úrokových sazeb a na kurzový vývoj hlavních světových měn.

V další části přešel od globální ekonomiky k ekonomice ČR. V této části se zaměřil zejména na dopady vývoje cen na naši ekonomiku, důsledky pandemie koronaviru, vývoj poptávky a úspor, dopady fiskální politiky ČNR. Samozřejmě že pozornost věnoval opět vývoji inflaci a prognóze jejího dalšího vývoje stejně tak i hospodářského růstu. Poslední část věnoval korunovému trhu.

V závěru obsah přednášky shrnul a seznámil žáky s prognózou dalšího vývoje české ekonomiky. Posledních deset minut ponechal prostor na dotazy žáků. Žáci se ptali nejen na témata, která přímo souvisela s obsahem přednášky, ale např. i na důvody, které vedly k jeho rozhodnutí studovat na VŠE a věnovat se ekonomii i a na využití umělé inteligence v ekonomických prognózách a při studiu na vysoké škole.

Lektor dokonale využil časový rozsah přednášky a s problematikou seznámil žáky přiměřeně jejich ekonomickým znalostem a to velice srozumitelně, za což byl v odměněn potleskem. Ve výkladu zúročil svoji erudici i pedagogické zkušenosti nejen z VŠ, ale i z řady přednášek středoškolským studentům.

Přednáška Globální a česká ekonomika

Profil lektora:

Ing. Jan Vejmělek, Ph.D., CFA

Hlavní ekonom

vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum

Investiční bankovnictví

Komerční banka, a. s.

Jan Vejmělek je absolventem Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze (hlavní specializace Finance, vedlejší specializace Ekonomika průmyslového podniku). V roce 2003 dokončil na téže fakultě doktorské postgraduální studium v oboru Hospodářská politika a správa, specializaci Finance. V letech 2004 až 2006 absolvoval distanční postgraduální studium na CFA Institute (USA).

Jan Vejmělek je od prosince 2010 hlavním ekonomem Komerční banky. Od roku 2002 zastává pozici vedoucího odboru Ekonomický a strategický výzkum Investičního bankovnictví Komerční banky, kde má na starosti tým ekonomických analytiků zaměřujících se na makroekonomickou analýzu českého hospodářství a analýzu jednotlivých segmentů finančního trhu (devizový trh, peněžní trh, trh úrokových sazeb a dluhopisů, akciový trh). Problematikou makroekonomické analýzy a finančními trhy se v Komerční bance zabývá od svého nástupu v roce 1998.

Jan Vejmělek působí od roku 2013 jako odborný asistent na Katedře měnové teorie a politiky Fakulty Financí a účetnictví VŠE v Praze se zaměřením na makroekonomickou analýzu a devizové trhy. V roce 2018 vládou ČR byl jmenován členem Výboru pro rozpočtové prognózy na první funkční období a v roce 2021 na druhé. Jan Vejmělek je členem výkonné rady vědeckého časopisu Prague Economic Papers, prognostického panelu České bankovní asociace či Czech CFA Society.